دربارۀ Awwwards

خیلی پیش اومده که با دوستان صحبت می کنم و حرف از Awwwards میاد وسط. هر دفعه هم حدود 15 دقیقه وقت میذارم و تایپ می کنم و توضیح میدم براشون که اواردز چیه؛ در 90 درصد مواقع هم اون فرد متوجه نمیشه! تصمیم گرفتم تا توی بلاگم یه توضیحی (نه مفصل و نه مختصر) دربارۀ اواردز بدم.

خب؛ خیلی ها فکر می کنن که فقط یه وبسایته؛ اما اینطور نیست؛ فقط یکی از ارکان اصلیش سایتشه. در اصل یک کمپانی بزرگ هست که توضیحاتش رو براتون در ادامه میدم.

Awwwards یه دایرکتوری وبسایت هست. سیستم کاریش اینطوریه که حرفه ای ترین طراح ها و شرکت های طراحی وبسایت (Freelancers و Agencies) از سراسر دنیا، روزانه طرح های خودشون رو داخل awwwards.com ثبت می کنند و پس از تایید توسط این کمپانی، اون طرح ها (سایت ها) داخل سایت اواردز نمایش داده میشن.

اینجاست که داستان شروع میشه! سایت های هر روز، به مدت یک هفته داخل اواردز نمایش داده میشن و کاربران این وبسایت (که هر طراحی میتونه به اون ها بپیونده) به اون ها نمره میدن. هر کاربر 4 نمره میده؛ هر کدوم از 10. ملاک های نمره های کاربران به ترتیب طراحی، قابلیت استفاده، خلاقیت و محتوا هستند.

علاوه بر این، اواردز یه هیات داوران (Jury) داره که شامل بهترین طراحان دنیا میشه. به هر وبسایتی که توی اواردز ثبت میشه، هفت نفر از این هیات (به صورت رندوم) نمره میدن.

از نمرات تمام کاربران عادی که امتیاز بالای 5000 دارند میانگین گرفته میشه و یک نمرۀ خروجی از 10، به عنوان User’s Vote بدست میاد.

حالا ما 8 تا نمره داریم. 7 تا از ژوری و یکی از کاربران. دوباره از این 8 نمره میانگین می گیرند و یک نمرۀ نهایی از 10 (تا دو رقم اعشار) به هر سایت بعد از یک هفته میدن.

به کمک همین نمره ها، اواردز جایزه های مختلفی میده. از جمله بهترین سایت روز (SOTD)، بهترین سایت ماه (SOTM) و بهترین سایت سال (SOTY). البته آخری یه مقدار سیستمش فرق داره و دوباره رای گیری میشه برای انتخابش.

به سایت هایی هم که نمرۀ بالای 6.5 بگیرند، یه لوح برای تقدیر میدن با عنوان Honorable Mention.

یه جایزه هم تحت عنوان Developer Award داده میشه به وبسایتی که از نظر دولوپری(!) از بقیه بهتر باشه. اسپانسر این جایزه Microsoft Edge هست.

هر سال توی کنفرانس و Prize-Giving هایی که اواردز برگزار میکنه، جایزه های مختلفی میدن که یکی از مهمترین هاش Independent Designer of The Year هست. بهترین طراح مستقل سال. که البته این جایزه آرزوی خود منه!

بقیه جایزه ها هم به صورت زیر هست:

  • Experimental/Innovation Site of the Year
  • Ecommerce Site of the Year
  • Site of the Year “User’s choice”
  • Agency of the Year

 

علاوه بر این جایزه ها، Awwwards برای تشویق کاربرانش، به فعالیت های مختلف اون ها مثل نمره دادن و… امتیاز میده و امتیاز کاربر هرچقدر که بالاتر بره، از مزایای بیشتری برخورداره. حتی کاربرانی که نمرۀ بالای 10000 داشته باشند، در پایان سال نامزد عضویت در Jury سال بعد میشن. خب مسلما متوجه شدید که Jury هر سال دوباره انتخاب میشه.

اواردز در طی سال معمولا 2 کنفرانس در شهرهای مختلف جهان برگزار میکنه و سخنرانی های بسیار مفیدی هم توش داره. پیشنهاد می کنم اگه نمیتونید به کنفرانس برید، حتما ویدیوهای اون ها رو از Vimeo مشاهده کنید. دربارۀ جدیدترین تکنولوژی های وب معمولا صحبت می کنن. تازگیا هم که اواردز خیلی تمرکز کرده روی واقعیت مجازی و بعد سوم در وبسایت ها.

درضمن، ابزارها و ایده های خیلی خیلی مفیدی در سایت اواردز موجود هست و با یه گشت و گذار توی این سایت می تونید کلی از طرح های موجود الهام بگیرید.

ایرانیا هم تعدادشون توی این سایت کم نیست و 200-300 نفری میشن. وقت رو تلف نکنید؛ همین الان به این سایت بپیوندید و دیدتون رو به وب عوض کنید.

پروفایل اواردزِ من: awwwards.com/AmirArhami

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *